Kamery do aut

Autokamery se v posledních letech dostávají poměrně mohutně mezi řidiče automobilů. Zvláště profesionální řidiči, kteří ročně najezdí mnoho desítek tisíc kilometrů, dnes považují autokamery za tak samozřejmou součást automobilu, jako je třeba rádio nebo navigace. Má to svůj důvod. Čím víc toho najezdíte, tím je větší pravděpodobnost, že se stanete účastníkem nehody. Následující text má za úkol Vám přiblížit největší důvody pro nákup palubní kamery a zároveň největší mýty, které se okolo kamer do auta rojí.

typické situace, kdy může být kamera vašim svědkem na cestách k nezaplacení.

Proč je důležité mít kameru do auta

 Proč? 1 - Nedbalí chodci a chodci na přechodu

 • Zamyslete se nad tím, jak doložíte situaci, kdy chodec vstoupil znenadání na přechod, aniž by vám dal možnost včas zastavit. Viník je minimálně velmi sporný, chodec je na přechodu hájený, ale jeho úmysl přejít by měl být zjevný, ne zcela nečekaný.
  Z vlastní zkušenosti mohu podobný případ vylíčit. Chodec šel po kraji pravého chodníku, blízko vozovky, stejným směrem, v jakém já řídil vozidlo. Oba jsme se blížili k přechodu, ke kterému zbývalo ještě necelých deset metrů a nic nenasvědčovalo jeho záměru vozovku přecházet. Najednou a zcela bez rozhlédnutí a zaváhání udělal krok do vozovky přímo před mé auto. Navzdory tomu, že byla silnice ještě ke vší smůle namrzlá, vše dopadlo dobře. Nevím, jak bych v případě střetu dokazoval svou nevinu, protože jsem v té době kameru ještě neměl.
 • Stejná situace může nastat, když do vozovky vběhne třeba pes nebo jiné zvíře (na jednom z našich videí je dokonce i kůň!). Ti svou chybu nepřiznají zcela určitě.

Proč? 2 - Střet s protijedoucím automobilem pohybujícím se středem vozovky

 • Velmi častá příčina mnoha nehod, zejména v zimních obdobích na sněhu či ledu. Máte-li tu smůlu, že se potkáte s arogantním řidičem, který nechce přiznat barvu a vy jste přesvědčeni o své nevině, s kamerou ve voze budete mít jistě navrch.

Proč? 3 - Agresivní řidič, který vás takzvaně "vybrzdí"

 • Asi není ani nutné tento případ více rozebírat, protože to již mnohokrát a s velkou chutí udělala média za nás.
  Popis situace jen ve zkratce: Předjede vás vozidlo, jehož řidiče jste z jakéhosi důvodu naštvali. Aby vás vytrestal, při zařazení před vás prudce sešlápne brzdy a vy to v horším případě nedobrzdíte. Vina by standardně byla na vás.
 • I v těchto případech kamery již mnohdy pomohly.

Proč? 4 - Nepřiměřená rychlost druhého vozidla

 • Díky kamerovým záznamům je možné výpočtem zjistit i rychlost protijedoucích vozidel, což v leckterých případech může rozhodnout o vině či spoluvině rychlých vozů v jinak těžko prokazatelných situacích.
 • Představte si případ, kdy v ne zcela přehledném místě (zatáčka, horizont) předjíždíte či objíždíte jiné vozidlo nebo překážku. Při normálních rychlostech by prostor, kam vidíte, k manévru bezpečně stačil. Jenže se proti vám vyřítí motorkář s pěkně rozkulenou mašinou a dojde k nehodě. Vy jste předjížděl, on boural. Vy zastavíte. Kdo bude viník? Máte ale kameru se záznamem o nepřiměřené rychlosti motorkáře, která vše dosvědčí.

Proč? 5 - Špatně označená překážka

 • Co naplat, že řidič kamionu měnící kolo do silnice označil řádně místo překážky trojúhelníkem, když trojúhelník jiné vozidlo před vámi již smetlo. Jak dokážete, že jste trojúhelník nepřehlédli vy, když už je pozdě?

Proč? 6 - Opilý chodec

 • Krajně nebezpečná situace, kdy za tmy předjíždíte jiné vozidlo na jinak přehledném a notoricky známém úseku. Nemůžete si ještě zapnout dálková světla, abyste řidiče předjížděného auta neoslnili a před vámi se v prostřed cesty ze tmy vynoří (opilý) chodec.
  Situací podobných této je v provozu celá řada, obzvláště v deštivých podzimních měsících, kdy se ještě na silnicích pohybují stopaři, brzy se stmívá a už je na čase obléknout teplý a většinou bohužel tmavý kabát...

Proč? 7 - Nedbalý cyklista

 • Zažili jste již cyklistu, který jel před vámi na kole, vy jste ho chtěli předjet a on se náhle rozhodl bez znamení o změně směru jízdy odbočit na vedlejšku vlevo? My ano. Možná nás neslyšel, možná se zapomněl. K tragédii chybělo jen málo...

Proč? 8 - Nehody bez dalších svědků

 • Nestává se to naštěstí často, ale občas pod auto někdo skočí záměrně. I my víme v okruhu svých přátel o takovém případu. V Rusku je to prý celkem běžný způsob obživy! Zlaté časy, kdy si lidé pro peníze nechali jen vrtat kolena. Mrkněte na naše videa.
  Takové dokazování je vždy těžké. Máte-li však kameru, bude lehčí.

Proč? 9 - Dohled nad vašimi dětmi - začínajícími řidiči

 • Každý uvědomělý rodič má v době, kdy jeho dítě začíná samo řídit, strach a pochyby. Nainstalovaná kamera v autě se tak může stát vaší prodlouženou rukou a sloužit ke kontrole vaší ratolesti. Zejména pokud má kamera v sobě zabudovaný GPS modul, který do záznamu ukládá mimo jiné i okamžitou rychlost a vy tak máte možnost provádět namátkové zpětné kontroly.

Proč? 10 - Křivá výpověď protistrany

 • Nepřejeme nikomu karambol s šikovným, ale morálně pokřiveným právníkem. Bude mít v argumentech vždy trochu navrch, obzvláště pohybuje-li se v dopravním oboru.
 • Stejně tak složité může být jednání s řidičem, který odmítne "v šoku" vypovídat a ještě před sepsáním protokolu se řádně poradí se svým právníkem.

Proč? 11 - Případ, kdy vy havarujete kvůli chybě druhé strany, ale ke střetu vozidel nedojde a viník z místa třeba i nevědomky odjede

 • Dva naši přátelé jeli na výlet. Když se blížili přibližně osmdesátikilometrovou rychlostí k nepřehledné levotočivé zatáčce, vyjelo jim z protisměru ze zatáčky nečekaně auto do cesty a jen s velkým štěstím se oba vozy minuly. Ve snaze zabránit čelnímu střetu se ale ke smůle našich přátel dostal jejich vůz na štěrkovou krajnici, kde dostal smyk. Řidič smyk vyrovnal a vrátil vůz na silnici, jenže následoval smyk další, který již nezvládl a vyjel s vozem mimo silnici do škarpy, kde se převrátil přes bok na střechu. Škoda na jejich vozidle byla totální. Škoda na vozidle, které vyjelo ze zatáčky do protisměru, byla nulová. Bohužel řidič tohoto vozidla neměl ani tušení, co svým nedbalým jednáním způsobil a z místa nehody nevědomky odjel.
  Šťastným koncem celé nehody bylo nejen to, že oba naši přátelé vyvázli z karambolu bez větších zranění, ale i následné dohledání protijedoucího vozidla díky záznamové kameře instalované ve vozidle. Ta celou událost zachytila a způsobená škoda pak byla připsána na vrub řidiče, jenž ze zatáčky vyjel do protisměru a to snad jen proto, že chvíli předtím hledal plastovou lahev s pitím někde u nohou spolujezdce...
 • Stejně tak můžete nabourat ve chvíli, kdy vás někdo nesmyslně předjíždí před horizontem nebo na plné čáře. Aby se vešel, uhnete mu, najedete na krajnici a řízení nezvládnete. Pokud ujede nebo trvá na své nevině, kdo se vás zastane?

Proč? 12 - Policista čekající na úplatek

 • Nejčastějším důvodem pro pořízení kamery v Rusku je prý vyvrácení křivého obvinění ze strany policisty, čekajícího na úplatek. I když z nás do Ruska jezdí asi málokdo, existuje řada mnohem bližších zemí, přes které jezdíme k moři na dovolenou a kde jsou prý nekalé praktiky poměrně rozšířené.

Proč? 13 - Můžete pomoci ostatním

 • Nemusíte být ani účastníkem dopravní nehody. Vámi pořízený záznam může pomoci někomu jinému při jejím objasňování, stejně jako vám může pomoci záznam z jiného auta.
  Není tomu zas tak dávno, kdy byl projednáván v Parlamentu návrh, aby všechna nová vozidla byla podobným záznamovým zařízením vybavena povinně.


Cena kamer do aut jsou různé, třeba podle kvality obrazu a jestli k tomu budete chtít i parkovací senzory a zadní kameru.